Światowa Organizacja Mistrzostwa Fryzjerskiego (OMC) to organizator mistrzostw świata i Europy od 1946 roku, do której należy około 60 krajów, w tym Polska. Polscy zawodnicy to fryzjerzy powołani i wydelegowani przez Stowarzyszenie Fryzjerstwo Polskie (SFP). W Mistrzostwach Europy biorą udział osoby o odpowiednich umiejętnościach, które muszą mieć za sobą starty w konkursach polskich i zagranicznych.

11 i 12 września w Paryżu odbyły się Międzynarodowe Mistrzostwa Europy we fryzjerstwie OMC Hairworld. Miały charakter otwarty. Reprezentacja każdego kraju mogła wystawić od trzech do pięciu zawodników w danej kategorii.

Polską Kadrę Fryzjerską (PKF) prowadzoną przez Mistrza Świata Andrzeja Matrackiego reprezentowali seniorzy fryzjerstwa męskiego: Jagoda Korzeniowska, Rafał Szydłowski, Przemysław Kania, a także juniorzy fryzjerstwa męskiego: Jacek Chamera, Klaudia Wójcik oraz Tomasz Drab. W sekcji damskiej Polskę reprezentowali Joanna Jakóbek.

Powołanie do PKF to niewątpliwie ogromne wyróżnienie, wielka odpowiedzialność i ogrom pracy. Przygotowania do startu wymagają wielu godzin treningów. Oprócz fryzur i makijażu trzeba wykonać projekt stroju modela (manekina). Treningi kadry odbywały się pod bacznym okiem trenerów od maja 2016 roku w Olsztynie.

fryz 02 2016 ms

fot. Przemek Kania

W drugim dniu zmagań 12 września w Paryżu, Przemysław Kania i Rafał Szydłowski wystartowali w konkurencji indywidualnej, senior męski Awant-garde. Rywalizowali z reprezentantami z Niemiec, Dani, Irlandii i Czarnogóry. Patrząc na tabelę wyników trzeba przyznać, że konkurencja była bardzo silna. Ostatecznie Przemek zdeklasował wszystkich otrzymując najwyższe noty od niemal wszystkich dziewięciu sędziów. Wynikiem 262,8 pkt. zajął pierwsze miejsce i zdobył złoty medal. Rafał Sadowski drugi ze startujących w tej kategorii Polaków był trzeci.

cookies 2013

addarticle